Úvod Dieta při dně

Dieta při dně

Dieta při onemocnění dnou by se měla zaměřit hlavně na udržování určité rozumné váhy, dodržování pitného režimu, častého pohybu, a výběru správných potravin k jídlu a pití.

Nevhodné potraviny:

 • Jde zejména o potraviny s vysokým obsahem purinů. Maso, hlavně z mladých zvířat, vnitřnosti (ledvinky, mozeček, plíce, slezina, kostní morek, krev), drobné ryby (sardinky, ančovičky, sardelová pasta, očka, šproty, rybí konzervy, nakládané ryby) masové extrakty ( koncentráty, maggi, masox, sojovka apod.), uzeniny.
 • obilniny (celozrnné výrobky, kynuté těsta)
 • luštěniny (hrách, čočka)
 • Zelenina (špenát, reveň, červená řepa, kapusta, česnek)
 • Živočišné tuky a bílkoviny ( plísňové a tučné sýry)
 • Ostatní (čokoláda, kakaový prášek, silné kakao a čaj, čokoláda, marcipán, ostré koření, hořčice)
 • Alkohol (pivo, červené víno)

 

TIP : Prochladnutí ledvin? Pořiďte si Ledvinový pás. Předejděte zánětu močových cest.

Doporučené potraviny:

 • ovocné šťávy a limonády (čerstvé neslazené džusy, kromě brusinkového)
 • Zdravé tuky (rostlinné a za studena lisované)
 • Mléčné výrobky, zelenina ovoce (nízkotučné sýry a jogurty, zakysané výrobky, mrkev, celer, brambory, banány, třešně, pomeranče, kiwi, datle, kokos, avokádo, hrozinky)
 • Tmavé i bílé pečivo, hnědá rýže

Ostatní potraviny, které tu nejsou uvedené jsou méně vhodné a smí se konzumovat jen občas a v rozumných dávkách.


Diskuse (356 komentářů)

(20. 07. 2011 11:31) Reagovat
:sigh: Tak ji mám asi taky.Čtyři dny chodím po patě a doktor to potvrdil.Palec u nohy v háji ,chodím jak pajda,leduju a když jsem si přečetla co nesmím,málem to se mnou švihlo.Vše ,co mám ráda musím vypustit.Říkala jsem manželovi, že nesmim maso,tak řekl,že aspoň ušetříme.Já mu odpověděla,že bude pořád zmrzlé.Tak teď přemýšlím,co budu pro sebe vařit.Jsem tak akorát,takže teď asi zhunu a bude ze mě modelka-důchodkyně.Přečtením všech komentářů jsem se pobavila a na chvíli zapoměla,že mě bolí noha.Naplním lednici jogurty,smetany,vykopu si brambory a dieta může začít.Všem přeji zdárné léčení té MRCHY
(26. 07. 2011 09:12) Reagovat
Moje dnové pokusy po 14 měsících končily strachem z bolesti a užitím 2-4 tablet colchicinu. Jím kromě vnitřností a konzerv. ryb prakticky všechno. Jak se „to“ zase blíží, přidám pití kefíru, podmáslí, hodně jahod, do 2 dnů to přejde. Pomůže pohyb, kolo. Žádné salámy, klobásy, občas šunka a tyrolský špek, maso zřídka. Ryby jednou za 14 dnů, nejvíce losos. V létě griluji na žule vepřové, sním 1-2 steaky 100g, hodně zeleniny, piju pivo. Po grilování problémy nemám.Jím houby a česnek bez omezení, hodně sýrů, všechny plísňové, parmezán, několikrát týdně pivo (jen plzeň, odzkoušejte!), bez následků. Jím rád saláty a zeleninu kromě zakázané. Používáme jen olivový olej. Miluji spařené zelené fazolové lusky polité rozpuštěným špekem....Vadí mi více než 3 skleničky červeného vína, bílá suchá mi nevadí ani ve větším množství.
(01. 08. 2011 16:59) Reagovat
Ciao všichni,tak aby vám bylo líp,tak vězte že pivo můžete,ale jen Plzeň a taky jsem si otestoval že po Vodce mě klouby nebolí a ta dietka neni nic hroznýho, tak se mějte.
(27. 08. 2011 08:14) Reagovat
Super, je mi teprv 14 a prokázali mi dnu, hraju fotbal a tancuju nevim jestli budu moct dál, ta dieta mě štve, navíc nejsem zvyklej tak hdně pít. :cry:
(09. 09. 2011 08:55) Reagovat
Přidám své zkušenosti při léčbě manželovy dny:Někde jsem našla, že dobrá na dnu je Bílinská kyselka, pomáhá porek, třešně, višně a jahody.Nejhorší je zvěřina i králík má hodně purinů!Ať se vám všem ulevípřeje Zuzana
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Dna nemoc.cz
Kontakty