Úvod Dieta při dně

Dieta při dně

Dieta při onemocnění dnou by se měla zaměřit hlavně na udržování určité rozumné váhy, dodržování pitného režimu, častého pohybu, a výběru správných potravin k jídlu a pití.

Nevhodné potraviny:

 • Jde zejména o potraviny s vysokým obsahem purinů. Maso, hlavně z mladých zvířat, vnitřnosti (ledvinky, mozeček, plíce, slezina, kostní morek, krev), drobné ryby (sardinky, ančovičky, sardelová pasta, očka, šproty, rybí konzervy, nakládané ryby) masové extrakty ( koncentráty, maggi, masox, sojovka apod.), uzeniny.
 • obilniny (celozrnné výrobky, kynuté těsta)
 • luštěniny (hrách, čočka)
 • Zelenina (špenát, reveň, červená řepa, kapusta, česnek)
 • Živočišné tuky a bílkoviny ( plísňové a tučné sýry)
 • Ostatní (čokoláda, kakaový prášek, silné kakao a čaj, čokoláda, marcipán, ostré koření, hořčice)
 • Alkohol (pivo, červené víno)

 

TIP : Prochladnutí ledvin? Pořiďte si Ledvinový pás. Předejděte zánětu močových cest.

Doporučené potraviny:

 • ovocné šťávy a limonády (čerstvé neslazené džusy, kromě brusinkového)
 • Zdravé tuky (rostlinné a za studena lisované)
 • Mléčné výrobky, zelenina ovoce (nízkotučné sýry a jogurty, zakysané výrobky, mrkev, celer, brambory, banány, třešně, pomeranče, kiwi, datle, kokos, avokádo, hrozinky)
 • Tmavé i bílé pečivo, hnědá rýže

Ostatní potraviny, které tu nejsou uvedené jsou méně vhodné a smí se konzumovat jen občas a v rozumných dávkách.


Diskuse (356 komentářů)

(30. 12. 2010 10:58) Reagovat
si představte že co smite je že nic abych byl na okurkach to asi nezvladnu sila miluju maso a nejaky lušteniny mi lzou krkem sem chlap mam 120 kg sportovec a mam jist pampelišky ja se zblaznim chci se zeptat ktery maso mužem ??slyšel sem že nejaky mužem tak se ptam :sad:
(02. 01. 2011 17:37) Reagovat
Konina myslim.
(23. 07. 2011 21:03) Reagovat
sojové?
Anna, (18. 05. 2012 08:15) Reagovat
Včera jsem byla u lékaře, řekli mi, že můžu zvěřinu,králika,sladkovodní ryby,,krůtí maso. Nevím jak to vydrží,teď si jdu na kopřivy - 3x denně pít čaj na očistu organizmu. Zdravím
Jenny, (04. 02. 2013 14:31) Reagovat
králík má nejvíce purinů,toho jsem uplně vyřadila z jídelníčku,hlídat se-to co sníte,vysledovat,po jakém jídle vás co bolí...
(04. 01. 2011 16:33) Reagovat
Tak jsem přečetla všechny bolístky o Dně.Ja jsem měla příšerný záchvat před 16 dnemi.Nohu mám stále oteklou,u palce halux bolí.Bylo to příšerné.Ja jsem dostala Dnu od léku na vysoký tlak.Ted stále bojují s otokem,který nechce zmiznout.Léky moc brát nemužu,mám zánět žaludku.A ledvinové kaménky.Co mám vubec jíst? A to jsem v korzetu po autohavarii.
(15. 07. 2011 14:17) Reagovat
četla jsesi vše o dně jedna paní píše ,že to dostala od léku na tlak zajímalo by mě od jakých
(07. 08. 2011 13:23) Reagovat
... Lozap H. ;-)
(07. 08. 2011 13:35) Reagovat
Napište mi prosím odkaz, kde jste našla obsah purinů v potravinách, také jsem pátral a našel jsem jen informace v časopisu Stěžeň od O. Mengerové. Jinak podle PRI EU by obsah purinů v jídle neměl denně překročit 100 mg. Ale může to být velmi individuelní.
Martin, (06. 09. 2012 03:29) Reagovat
Já jsem nedávno viděl tabulku, kde stálo, že nejvíce purinů obsahuje kakao. Tak bacha na to. Teď nevím v jakých to bylo jednotkách, ale u masa bylo myslím 60 a teď se podržte u kakaa 1900 !!! Hrůza. Takže kam se hrabe škodlivost masa proti kakau.
(07. 08. 2011 13:42) Reagovat
Napište mi prosím odkaz, kde jste našla obsah purinů v potravinách, také jsem pátral a našel jsem jen informace v časopisu Stěžeň od O. Mengerové. Jinak podle PRI EU by obsah purinů v jídle neměl denně překročit 100 mg. Ale je to asi velmi individuelní.
Honza, (19. 04. 2012 08:19) Reagovat
seznam potravin: http://www.celostnimedicina.cz/dna-a-dieta.htm
danka, (11. 05. 2012 15:43) Reagovat
jaké léky na tlak by to vyvolaly? a máte někdo zkušenost s homeopatiky?
(10. 01. 2011 19:31) Reagovat
Dnes jsem ráno místo do práce musela do nemocnice. Příšerná bolest pravého palce u nohy, na kterou jsem nemohla vůbec došlápnout, vůbec neustoupila. Nikdy jsem nic takového neměla.Po pěti hodinách v nemocnici jsem se dozvěděla, že mám dnu - nemoc králů.Lékař mně sdělil, že jím asi mnoho masa a piji červené víno. Nepiji vůbec a maso jen drůběží a občas. Tak nechápu, kde je chyba!!!!!Mám doma léky,za které jsem zaplatila šest set korun a výčitky svědomí, že jím špatně...Jen doufám, že to brzy přejde!!!
(11. 01. 2011 15:43) Reagovat
Dnes mi bylo řečeno,že mam podle krve na to náběh.Dostal jsem papír,kde je dieta,to snad není možný,vždyť to musí odnést zbytek organismu,skoro žádné ryby,česnek.Měl jsem kámen v ledvinách,už po druhé,no porod,tak jsem teď o dovolené je řádně a pravidelně proplachoval a teď se dočítám,že se to nesmí,přestal jsem pít minerálky,teď si dávám čaje a to by se prý taky nemělo.Maso taky nejvíc drůbeží.Myslim,že se stravuji zdravě,ale podle diety vše špatně.Když čtu co to s váma dělá,tak asi budu muset něco omezit,prozatím žádné bolesti nemam a netoužím po nich.Doporučuji vám to dodržovat,když už je to v takovém stádiu,otec jí měl taky,dietu nijak nedodržoval,jen skučel a bral prášky a teď jezdí na dialízu,ale je taky možné,že mu odešly z dlouho neléčeného vysokého tlaku,prostě nefungují.Teď peču bůček,už jsem ho měl nasolenej,když jsem se o dietě dozvěděl,ale určitě začnu dietovat později.
(04. 02. 2011 07:18) Reagovat
Zjistili mi, že mám náběh na dnu. Co dělat?? Sháním jídelníčky. Když si myslím, že něco můžu jíst, zase mi to někdo vyvrátí, do toho mám zvýšené cukry a tuky....skvělá kombinace. Takže asi budu živa ze vzduchu :-/
(17. 02. 2011 13:51) Reagovat
Na internetu si zadejte klíčové slovo"Obsah purinů v potravinách", jsou tamuvedené hodnoty různých potravin, nikde jsem se ale nedočetla, jaký je denní limit.Sama po tom pátrám už týden, co mi diagnostikovali dnu. Vyrobila jsem si tabulku, co se může a co ne, kolik to obsahuje purinů ve 100 g potravin a zjistila jsem, že doporučují přesně to, co mám zakázané, když užívám warfarin
(03. 07. 2011 08:30) Reagovat
Děvče,Vy jste moje krevní skupina.Já mam nemlich to samé a nevim co stím?Lékař mi =předepsal "Milurit" a hlavně dietu Z té diety si člověk zadělá akorát na průjem.Takže asi zemřem na skrčeninu.Začínám šetřit na kremaci a jak to řešíte vy?
tonko, (30. 01. 2013 17:14) Reagovat
dobrý den,trpím také onemocněním dny ,mám stejné problémy jako vy.tím mislím cukry a tuky.tak bych se chtěl zeptat,jak ste to stím jídelníčkem vyřešil(a)?také nevím co mám vlastně jíst.dáte mi nějaký tip?děkuji :sad:
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Dna nemoc.cz
Kontakty