Úvod Dieta při dně

Dieta při dně

Dieta při onemocnění dnou by se měla zaměřit hlavně na udržování určité rozumné váhy, dodržování pitného režimu, častého pohybu, a výběru správných potravin k jídlu a pití.

Nevhodné potraviny:

 • Jde zejména o potraviny s vysokým obsahem purinů. Maso, hlavně z mladých zvířat, vnitřnosti (ledvinky, mozeček, plíce, slezina, kostní morek, krev), drobné ryby (sardinky, ančovičky, sardelová pasta, očka, šproty, rybí konzervy, nakládané ryby) masové extrakty ( koncentráty, maggi, masox, sojovka apod.), uzeniny.
 • obilniny (celozrnné výrobky, kynuté těsta)
 • luštěniny (hrách, čočka)
 • Zelenina (špenát, reveň, červená řepa, kapusta, česnek)
 • Živočišné tuky a bílkoviny ( plísňové a tučné sýry)
 • Ostatní (čokoláda, kakaový prášek, silné kakao a čaj, čokoláda, marcipán, ostré koření, hořčice)
 • Alkohol (pivo, červené víno)

 

TIP : Prochladnutí ledvin? Pořiďte si Ledvinový pás. Předejděte zánětu močových cest.

Doporučené potraviny:

 • ovocné šťávy a limonády (čerstvé neslazené džusy, kromě brusinkového)
 • Zdravé tuky (rostlinné a za studena lisované)
 • Mléčné výrobky, zelenina ovoce (nízkotučné sýry a jogurty, zakysané výrobky, mrkev, celer, brambory, banány, třešně, pomeranče, kiwi, datle, kokos, avokádo, hrozinky)
 • Tmavé i bílé pečivo, hnědá rýže

Ostatní potraviny, které tu nejsou uvedené jsou méně vhodné a smí se konzumovat jen občas a v rozumných dávkách.


Diskuse (356 komentářů)

(07. 04. 2011 08:25) Reagovat
Dnu jsem dostal po tom jak jsem začal užívat léky na tlak. Rozmýšlal jsem s čeho to pochází. Až jsem si přečetl letáčky na některých lécích ,kde píšou ,jako druhotné účinky múže být i dna. Lékú se vzdám ,ale dobrého piva ne.Užíval jsem i milurit,mysím že to prodávají jen pro srandu.
(13. 04. 2011 20:08) Reagovat
před lety po rozboru krve.Chytlo mě to na chalupě, včera jsem dorazil domů a k doktorovi.Palec a nárt levé nohy, všechny 3 pedály v autě jenom pravou nohou a 120km.Vůbec jsem netušil,co je to za hrůzu! A ta dieta je děs, to není k životu.Ještě, že nejsem sám.
(15. 04. 2011 10:13) Reagovat
a zkušeností s ní také dost, kdo chce ať si napíše o radu : stonedesign@centrum.cz, samozřejmě zdarma. Snažím se držet dietu a to ne nějak histericky. Při záchvatech dny pomáhá spolehlivě Colchicum Dispert, ale musí se to s ním umět. Kdo má zájem pošlu mu jak se mi to nejlíp osvědčilo. Nejhorší na dnu je zvěřina, skopové, drůbeží, vepřové. Osvědčilo se mi hovězí, ale ne vývar, ale jen maso vařené např. s mrkví a chlebem. Jíst hodně ovoce, jablka, meloun. Pít čistou vodu, ale nejlepší je pít alkalické minerálky, aspoň 1,5-3l denně, osvědčila se mi Poděbradka. Jakmile ji na pár dnů vypustím, tak v průběhu pár dnů můžu čekat záchvat. Piju často různé čaje i kávu občas a s tím problém nemám. Ročně vypiju asi 2 l červeného vína a 10 piv, jiný alkohol vůbec.Jím i omáčky smetanové z hovězího vývaru ale jen občas, jednou za kvartál i uzené nebo vepřové koleno, ale vše s mírou. Hlavní jsou minerálky. Zrovna jsem měl menší záchvat a trval necelé 2 dny a už s tím umím žít a ovládat to.
(03. 10. 2011 21:37) Reagovat
14 dnů mně trápí bolesti a zarudlé klouby rukou.Prosím,poraďte,když odborní lékaři mně nejdříve vyšetří"už za měsíc",ale výsledky krevních testů zřejmě potvrzují DNU.
Pepa, (28. 02. 2012 14:03) Reagovat
Ta strava co doporučujete není pro všechny. Mě například nejvíc trápí jablka(kys.jablečná)naopak maso moc nevadí,ale nesmí být mladé(jehněčí)ani Colchicum Dispert moc nezabírá. Ono každý jsme jiný a taky metabolismus je jiný.
(02. 05. 2011 05:40) Reagovat
...před pár měsíci se mi zřejmě dna objevila v kloubech na rukou. Stěhuje se mi z pravé na levou. Šla jsem tedy na krev a vysledek byl pod hranicí dny. Tak tedy mi budou dělat ještě jiný, rozsáhlejší rozbor. Tak teda uvidím, co z toho bude. Bolí mě to téměř v kuse...a to i přesto, že jsem nic nejedla z masa, ani čokoladu atd.....jednou na prstu levé ruky, druhý den pak zas už na druhé ruce kloub u zápěstí je červený, oteklý a bolestivý....Už jsem z toho dost špatná, tak uplně čekám, co z toho nového rozboru vyplyne.
(25. 05. 2011 17:53) Reagovat
mojí mamince oznámili že má dnu má velkou bolest v kloubech a v lýtkach nevím jestli muže drubez ma cukrovku a tim se to komplikuje
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Dna nemoc.cz
Kontakty