Úvod Dieta při dně

Dieta při dně

Dieta při onemocnění dnou by se měla zaměřit hlavně na udržování určité rozumné váhy, dodržování pitného režimu, častého pohybu, a výběru správných potravin k jídlu a pití.

Nevhodné potraviny:

 • Jde zejména o potraviny s vysokým obsahem purinů. Maso, hlavně z mladých zvířat, vnitřnosti (ledvinky, mozeček, plíce, slezina, kostní morek, krev), drobné ryby (sardinky, ančovičky, sardelová pasta, očka, šproty, rybí konzervy, nakládané ryby) masové extrakty ( koncentráty, maggi, masox, sojovka apod.), uzeniny.
 • obilniny (celozrnné výrobky, kynuté těsta)
 • luštěniny (hrách, čočka)
 • Zelenina (špenát, reveň, červená řepa, kapusta, česnek)
 • Živočišné tuky a bílkoviny ( plísňové a tučné sýry)
 • Ostatní (čokoláda, kakaový prášek, silné kakao a čaj, čokoláda, marcipán, ostré koření, hořčice)
 • Alkohol (pivo, červené víno)

 

TIP : Prochladnutí ledvin? Pořiďte si Ledvinový pás. Předejděte zánětu močových cest.

Doporučené potraviny:

 • ovocné šťávy a limonády (čerstvé neslazené džusy, kromě brusinkového)
 • Zdravé tuky (rostlinné a za studena lisované)
 • Mléčné výrobky, zelenina ovoce (nízkotučné sýry a jogurty, zakysané výrobky, mrkev, celer, brambory, banány, třešně, pomeranče, kiwi, datle, kokos, avokádo, hrozinky)
 • Tmavé i bílé pečivo, hnědá rýže

Ostatní potraviny, které tu nejsou uvedené jsou méně vhodné a smí se konzumovat jen občas a v rozumných dávkách.


Diskuse (356 komentářů)

(26. 05. 2011 06:18) Reagovat
Začalo to bolestí a následným otokem palce u nohy.Jím opravdu vše,vyjma vnitřností a různých olejovek.Piji pivo,ale ne tvrdý alkohol.A hle,vyplatilo se!Záchvat jsem neměl téměř rok!
Sláva, (31. 03. 2013 21:35) Reagovat
Mám dnu už sedm let,jím všechno,ovšem rozumně, pivo si dám,víno jen bílé,gořalku výjimečně a když mně začne lechtat palec,týden držím dietu a mám pokoj.
(30. 05. 2011 19:22) Reagovat
Ahoj tak ji mám taky, zničeho nic mě bolely kolena a druhy den jsem nemohl došlápnout na obě nohy. Podíval jsem se na ně a oba kotníky byli oteklé. Šel jsem tedy k doktorovi, tak až po 3 vyšetřením mi řekli že mám dnu. Dostal jsem milurit 100 a potom 300. Ze az je doberu tak mam prijit na kontrolu. Vůbec mi nic nikdo neřekl že mám změnit i svou živosprávu. Snažím se jíst zdravě ale opravdu to někdy nejde. Kotníky mam nateklé už si nevím rady:-( mám docela práci kde potřebuji nohy. A tak po každe smene vzdy natecou. Uz si nevim rady.
(02. 06. 2011 10:42) Reagovat
DNU mám 6 let a před týdnem jsem dostala nejhorší záchvat za celou dobu. Byl sice jen třetí, ale tentokrát do kolena. Nemohla jsem bolestí spát ani chodit a ke všemu jsem v 8 měsíci těhotenství. Takže fakt paráda nemůžu žádné léky a doktor neochotný až se mi chtělo brečet. Dietu nedodržuji protože jsem 4 roky měla klid, ale asi začnu protože toto byla bolest´, kterou bych nepřála nikomu. Právě se dívám co můžu a co ne a asi to nezvládnu. Držte se :-)
(05. 06. 2011 09:27) Reagovat
Mám zvýšený cholesterol a také zvýšenou kyselinu močovou v krvi. Na cholesterol mám jíst kuřecí maso, celozrné pečivo atd, na dnu kuřecí nesmím a nesmím celozrné pečivo. To je pouze krátký příklad. Takže v tom mám bordel. Akorát vím jistě, že nesmím pivo ani červené víno. To mi vůbec nevadí, doufám, že mohu trochu bílého vína, ale to jsem se nikde nedočetatla. Dostala jsem Milurit a ještě něco na snížení cholesterolu. Bolesti naštěstí ještě nemám.
Jana, (18. 11. 2012 12:29) Reagovat
jj,přesně,taky v tom mám bordel,navíc mám ještě taky cukrovku(dědičná),manžel má taky dnu,říká,že chcípne hlady,ale dá se to vydržet,jím 5x denně,v malých porcích a hlavně si je musím vážit,manžel na to kašle,říká,že tělo má jít do hrobu zhuntovaný...tož pak si mám vybrat :o :-|
(17. 06. 2011 14:12) Reagovat
Třešně,třešně a třešně.Tunu třešní,syrové i kompotované.Pak jahody.A to i jako prevence.
(19. 06. 2011 20:31) Reagovat
Pred čtyřmi dny mě chytla nesnesitelná bolest v palci na ruce. Sla sem na pohotovost a dna? Je mi 24 a už se na mě doktor díval, že sem jak stary chlap (nic proti Vám pánové). Neustále hledám co nemůžu, lepší je asi hledat, co můžu moc toho není..dietu nějak zvládnu, ale co to pivo? Nemůžu si dát aspon maleho Birela??
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Dna nemoc.cz
Kontakty