Úvod Dieta při dně

Dieta při dně

Dieta při onemocnění dnou by se měla zaměřit hlavně na udržování určité rozumné váhy, dodržování pitného režimu, častého pohybu, a výběru správných potravin k jídlu a pití.

Nevhodné potraviny:

 • Jde zejména o potraviny s vysokým obsahem purinů. Maso, hlavně z mladých zvířat, vnitřnosti (ledvinky, mozeček, plíce, slezina, kostní morek, krev), drobné ryby (sardinky, ančovičky, sardelová pasta, očka, šproty, rybí konzervy, nakládané ryby) masové extrakty ( koncentráty, maggi, masox, sojovka apod.), uzeniny.
 • obilniny (celozrnné výrobky, kynuté těsta)
 • luštěniny (hrách, čočka)
 • Zelenina (špenát, reveň, červená řepa, kapusta, česnek)
 • Živočišné tuky a bílkoviny ( plísňové a tučné sýry)
 • Ostatní (čokoláda, kakaový prášek, silné kakao a čaj, čokoláda, marcipán, ostré koření, hořčice)
 • Alkohol (pivo, červené víno)

 

TIP : Prochladnutí ledvin? Pořiďte si Ledvinový pás. Předejděte zánětu močových cest.

Doporučené potraviny:

 • ovocné šťávy a limonády (čerstvé neslazené džusy, kromě brusinkového)
 • Zdravé tuky (rostlinné a za studena lisované)
 • Mléčné výrobky, zelenina ovoce (nízkotučné sýry a jogurty, zakysané výrobky, mrkev, celer, brambory, banány, třešně, pomeranče, kiwi, datle, kokos, avokádo, hrozinky)
 • Tmavé i bílé pečivo, hnědá rýže

Ostatní potraviny, které tu nejsou uvedené jsou méně vhodné a smí se konzumovat jen občas a v rozumných dávkách.


Diskuse (356 komentářů)

(30. 06. 2011 22:27) Reagovat
Ahoj, tak už jsem se taky mezi Vás zařadila! Právě mi zjistili Dnu. Do ruky mi šoupli leták se zakázanými potravinami a opravdu si nevím rady z čeho a jak budu vařit! Palec u nohy mě bolel roky, ale přeci s takovou prkotinou nebudu otravovat doktory. Když mě neskutečně oteklo zápěstí a ta bolest byla k nevydržení dostala jsem se na ortopedii, kde mě už 3 měsíce bezúspěšně léčí a to mi mezitím otekl i nárt od toho palce. Na ruku mi na 7 týdnů dali sádru - na nic!!! Když jsem se zmínila své praktické doktorce, že mi nic nezabírá a viděla ruku a nárt s palcem, ihned mě poslala na další vyšetření - je to DNA! Teď jsme 2x grilovali - protože je doba grilování!!! - jak tvrdí můj chlap a hned další den takový záchvat a otekl mi kotník. Myslela jsem že zhynu!!! Tak už mám zasažené levé zápěstí, kotník levé nohy a palec a nárt na pravé noze - jsou to ukrutné bolesti, které člověka opravdu donutí držet tu hroznou dietu a hodně pít :-x !!!
(01. 07. 2011 11:37) Reagovat
mam to 5 let a vetsinou to streli do kotniku hodne pit je pravda zkusdte nalgesin zabira a je bez predpisu
(09. 07. 2011 11:31) Reagovat
Já si naopak myslím, že je hodně potravin, které konzumovat můžeme. Chce to trochu přemýšlet a ukáznit se. Nebo je vám příjemnější bolest? Co se týká alkoholu, tak pijte bílé víno, samozřejmě v rozumné míře a hodně ředit vodou. Pivo a červené vino je v případě dny vražda. Záleží na každém, zdali zvolí bolest nebo zdraví.
(18. 07. 2011 11:28) Reagovat
Já jsem před dvěma léty chtla dnu rovněž z léků na vyský tlak, hydrochlorothyzid. Vysadila jsem a měla dva roky pokoj. Léky proti dně neberu, milurit neléčí, ale vyvolává. Osvědčuje se mi při záchvatu nastrouhat syrovou bramboru a udělaz z ní onklad a každý den vypít šťávu z jednoho citronu. Mám vcelku pokoj, i když teď mě to zase chtlo, ale naštěstí mírně, chodit můžu. Ale nedržlela jsem dietu, takže se zase začnu hlídat. I když člověk neví, co vlastně může jíst.
(20. 07. 2011 08:56) Reagovat
Ja jsem chytla zánět šlach v zápěsti a k tomu dnu do kloubů na ruce ta bolest je neskutečná neudržím ani tužku. Mamka ji měla neléčenou a má artrozu v prstech tak také sháním nějaké informace bohužel jsem žádný leták od doktora nedostala tak hledám na internetu.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Dna nemoc.cz
Kontakty