Úvod Léčba dny

Léčba dny

Zjistí lékař vyštřením moči a krve, že má nemocný dnu, učiní patřičné kroky.V každém případě prvním krokem k léčbě dny je úprava stravování a životního stylu. Lékař nemocného seznámí s dietou, kterou by měl dodržovat, s vhodnými i rizikovými potravinami.

Poté mu předepíše léky dle stádia nemoci a výsledku vyšetření. Většinou se jedná o léky na snížení koncentrace kyseliny močové v krvi, případně na podporu jejího vylučování z organismu. Někdy se podávají léky na úpravu ph moči, aby se zabránilo tvorbě močových kamínků. Užívání léků tzv. diuretik se nedoporučuje, zvyšují koncentraci kyseliny močové v krvi.

V akutním stádiu se podávají léky, které zastavují zánět, příp. antirevmatika a analgetika.TIP : Bolí Vás bederní páteř? Pořiďte si Bederní pás. Ochrání ledviny i bedra.

Při bolestech je dobré opakovaně postižené místo ledovat, chladit.

Úlevu mohou přinést i přírodní produkty, alfala (vojtěška), aloe, lopuch, ale i pravidelná konzumace třešní.

I po pominutí akutního stavu je nutné dodržovat přísnou dietu a nepít alkohol, zejména pivo a červené víno.


Diskuse (351 komentářů)

(18. 07. 2010 09:59) Reagovat
mělo by se střídat teplá a led kvůli prokrvení
(25. 07. 2010 10:10) Reagovat
Užívam leky a provázejí mě pořád bolesti :-|
(04. 09. 2010 07:24) Reagovat
Zdravím všecky začínající i zkušené dnáře.Potýkám se s dnou cca 15 let. Chlazení, ani zahřívání nesnesu a mám pocit, že močopudné léky v době záchvatu situaci jen zhoršují. Při posledním záchvatu, který ted odeznívá, jsem objevil, že dobře účinkuje Nurofen rapid´, ale to je jistě individuální. Jinak to rozháním čajíčkama a zejména silným odvarem Červeného Lapacha, ale horečkou a zimnicí v prvních třech dnech stejně projít musím. Dieta je samozřejmě nezbytná.Nejhorší na dně jsou ty kecy lidí kolem, že mírně řečeno konzumuju moc masa a žiju nezdravě. Prdlajs. přál bych jim můj jídelníček na týden, aby je ty kecy přešly. Zdravím všecky a kdyby někdo věděl, o nějaké specializovaném lékaři či ordinaci v Brně a okolí, předem děkuji za informace. Nejen Svobodní zednáři mají lóži. Existují i Ženatí dnáři.
(18. 03. 2011 09:12) Reagovat
musím říci, že s ženatým dnářem souhlasím...i můj jídelníček je velmi pestrý - rýže, jáhly, pohanka, voda, max. ryba a zelenina...přesto zrovna teď mě trápí ta potvora...asi opravdu není nic jak se jí zbavit něž klid, hodně pít a případně tlumit analgetikem...ahoj taky ženatý dnář zChebu
katka, (07. 12. 2011 15:42) Reagovat
rýže se nesmíjsem četla
(12. 06. 2011 10:25) Reagovat
Mam dnu jiz 30 let a mohu Vam rict, ze zadny lekar Vam nepomuze. Pouze , ze napise predpis na leky , nebo pichne injekci. Kazdy si musi najít to, co mu zachvat vyvolava. Je tady mnoho slov o diete atd. Ano je nezbytna, ale podívejte se , co muzeme jist. Vzdyt by to nebyl zadny zivot. Neprejidam se, nejsem tlusty, dnu ale mam. V soucasne dobe jsem v bolestech jiz pul roku. Musim do prace. Ale prave dnes se pomyslne ucho utrhlo a zitra jdu k lekari pro neschopenku. Ma rada? Je to nutne poradne vylezet, nezatezovat postizene koncetiny, pouzivat berle nebo francouzke hole. Hodne pít. Kazdy jsme nahraditelny a az si poskodime kloby , nikdo nam nic neda. Vubec ne zamestnavatel.Na bolest je Nimesil jedinecny, nic lepsiho neznam.
angelika, (30. 10. 2012 12:26) Reagovat
ten mi docela na bolesti při záchvatu pomáhá
(24. 09. 2010 12:21) Reagovat
Beru Alopurinol několik let a nic, v pohodě,piju,jím vše, prostě super.A tím člověk začne být málo ostražitý a jí všechno a bum!!!Už dva dny trpím jak zvíře.Takže opravdu mít stále na paměti, že mrška DNA na Vás stále někde číhá.Ahoj dnáři! ;-)
(03. 10. 2010 08:01) Reagovat
Mám tu potvoru 8let. Vždy 2 roky klid, pak záchvat. Poslední asi rok a půl mám stále nějaké potíže. Beru Milurit,případně Dolmina a doktor mi řekl, že ostatní prášky nedoporučuje pro jejich vedlejší účinky. Prostě dietka a min. 4 l tekutiny denně. Bohužel ne pivo! :sad: Všechny zdravím,na zdraví...
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Dna nemoc.cz
Kontakty