Úvod Dieta při dně

Dieta při dně

Dieta při onemocnění dnou by se měla zaměřit hlavně na udržování určité rozumné váhy, dodržování pitného režimu, častého pohybu, a výběru správných potravin k jídlu a pití.

Nevhodné potraviny:

 • Jde zejména o potraviny s vysokým obsahem purinů. Maso, hlavně z mladých zvířat, vnitřnosti (ledvinky, mozeček, plíce, slezina, kostní morek, krev), drobné ryby (sardinky, ančovičky, sardelová pasta, očka, šproty, rybí konzervy, nakládané ryby) masové extrakty ( koncentráty, maggi, masox, sojovka apod.), uzeniny.
 • obilniny (celozrnné výrobky, kynuté těsta)
 • luštěniny (hrách, čočka)
 • Zelenina (špenát, reveň, červená řepa, kapusta, česnek)
 • Živočišné tuky a bílkoviny ( plísňové a tučné sýry)
 • Ostatní (čokoláda, kakaový prášek, silné kakao a čaj, čokoláda, marcipán, ostré koření, hořčice)
 • Alkohol (pivo, červené víno)

 

TIP : Prochladnutí ledvin? Pořiďte si Ledvinový pás. Předejděte zánětu močových cest.

Doporučené potraviny:

 • ovocné šťávy a limonády (čerstvé neslazené džusy, kromě brusinkového)
 • Zdravé tuky (rostlinné a za studena lisované)
 • Mléčné výrobky, zelenina ovoce (nízkotučné sýry a jogurty, zakysané výrobky, mrkev, celer, brambory, banány, třešně, pomeranče, kiwi, datle, kokos, avokádo, hrozinky)
 • Tmavé i bílé pečivo, hnědá rýže

Ostatní potraviny, které tu nejsou uvedené jsou méně vhodné a smí se konzumovat jen občas a v rozumných dávkách.


Diskuse (356 komentářů)

(09. 12. 2010 10:28) Reagovat
Tak si se zájmem čtu články a radši dnes vyrazím k doktorce. Mě totiž bolí prostřeníček u levé nohy, je to bolest neskutečná! Ale vaše články mě pomáhají. Až se vrátím od lékaře, napíši co to je.
(11. 12. 2010 09:36) Reagovat
Lituju ty co to mají... Můj Děda ji DNA má a je to velmi hrozné ho vidět... :sad: :sad: :sad:
(18. 12. 2010 14:34) Reagovat
ahoj vsichni,zacal me bolet palec u nohy, doktorka mi dala homeopatika, jelikoz kojim, mam 3mesicni mimcopujdu na krev jestli je to dna nebo neco jineho, ale jeste k tomu me boleji ledviny, tak se bojim co mi reknou, mejte se fajn, pak zas pisnu a drzte se
(04. 01. 2011 07:16) Reagovat
Martino, mně vždy pomůžou koupele ve studené vodě a neboť by jste měla mít při dně velkou horkost v postiženém kloubu do koupele dodávám hojně ledu. Pro prevenci víše uvedená dieta je nejlepší.
(19. 12. 2010 18:22) Reagovat
Ahoj všichni,zvýšenou hladinu kyseliny močové mám už asi pět let,pár nepříjemných záchvatůjsem si už protrpěl,ale vždy to trvalo jeden de v nártu u nohy,až do tohoto pátku.Od rána chodím o berlích,bolí mě kotník a nárt,chodidlo mám jak balón a běda jak o něj nečím zavadím,to je něco nesnesitelného,leduju a leduju,ale pomáhá to dočasně.beru milurit a zaldiar na bolest(ten jsem dostal nedavno na zlomené žebro),alevše je jen na chvíli,jak se hnu,tak to bolí.Zítra se doberluju k doktorovi pro radu a cestou zpět nakoupím tunu zeleniny a skusím jíst dietně.drzím všem palce
(30. 12. 2010 10:44) Reagovat
dobrej zdravim přidam se to že to boli se shodnem asi všichni vetšiou se mi to dela na nohou bohužel kotnik nejvic to že nemužu špenat je hruza a maso myval sem to často me žadny colchicum nebo milurit nezabral ale když citim jako když to přichazi vemu si ibalgin rapid a je to pryč nesmi to propuknout v zachvat nejvic me štve že me to upouta na lužko a nemužu chodit spat sedet nic hrozny jo a pomaha syrova brambora nastrouhat a vymačkat štavu a vipit je to humus ale pomaha to jako prevence tak se držte a pište at vim že v tom nejsem sam
Nový příspěvek
Copyright 2006–2022 © Dna nemoc.cz
Kontakty