Úvod Proč nemoc králů?

Proč nemoc králů?

Proč se říká dně nemoc králů či nemoc bohatých?

Tento název souvisí s rizikovými faktory stravování. Je to nadměrná konzumace masa a alkoholu, kterou si v dřívějších dobách mohly dopřát jen určité vrstvy lidí.

V dnešní době, zvláště v tzv. civilizovaných oblastech, kde je dostupnost rizikových potravin snadná, může nemoc dna zasáhnout prakticky kohokoliv, zejména má-li k tomu dědičné sklony.

Ostatní názvy se odvozují od určité formy dny podle místa ukládání krystalů kyseliny močové a místa vzniku záchvatů, např. zánět kloubů na nohou (zejména palce) se nazývá podagra, zánět kloubů na rukou chiragra,a v rameni omagra.


Diskuse (81 komentářů)

(24. 02. 2011 11:35) Reagovat
chtela bych se zaptat.moje mamka ma dnu a jeji sestra take.a me se obevily cervené puchýřky na prstech u nohou a bolí tto jak čert.ani mi tolik nerostou nehty na nohou.takze kdyz je to dedičné , tak v nejhorsim pripade to mam asi take???a je to pravda kdyz to nebudu lečit , tak můžu přijit o nohu???predem dekuji za odpoved
DM, (07. 06. 2012 10:28) Reagovat
Tak určitě je nutné to léčit, nejenže nepřijdete o nohu díky léčbě, ale celkově se vám uleví.
katka, (07. 12. 2011 18:49) Reagovat
asi ano budu to muset jíd vyřezat a na plastiku je to rozsáhlé nádor to není tak to bude od dny kterou mám od 18 má ji sestra matka otec měla ji babička a má ji i druhá sestra asi vytéká mi z nohy bílé praská šupinkovité nehojí se to drolí vylupuje ted se to asi njachladilo namohlo a nafouklo vystouplo mám docela strach ani doktorka neví co to je ale mám pocit že dna
Olina, (01. 08. 2013 05:29) Reagovat
Začínám mít také trochu potíže, ale pořád si říkám, že v naší rodině to není, tak snad že to bude něco jiného, ale zase někdo začít musí...Ještě to nechám (příznaky nejsou tak zlé) a po létě se na nějaké vyšetření vydám.
Houser, (27. 06. 2014 15:53) Reagovat
So ce týče prevence, někde jsem četla, že účinný je přípravek enzycol. Zkuste pogooglit.
stana.p, (28. 06. 2014 03:13) Reagovat
Enzycol je opravdu účinný, koupila jsem ho otci k narozeninám a nemůže si ho vynachválit, byl na tom předtím už s tou dnou docela špatně, ale teď už se opět může normálně hýbat a užívat života :-)
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Dna nemoc.cz
Kontakty