Úvod Dna

Dna

Onemocnění Dna (arthritis urika), lidově nazývané nemoc králů, pakostnice či podagra, postihuje asi desetinu populace, většinou muže. Jedná se o metabolické onemocnění, k němuž mohou vést i genetické (dědičné) vlohy. Organismus nemocného dnou není schopen v potřebné míře odbourávat puriny, které se vyznačují nadměrnou tvorbou kyseliny močové. Je to způsobeno nedostatečnou produkcí trávicího enzymu urikázy, který oxiduje těžce rozpustnou kyselinu močovou. Pokud není tato kyselina rozpuštěna, nebo-li přeměněna na rozpustnou látku, nemůže být vyloučena ledvinami z těla ven. Jde tedy o poruchu metabolického systému organismu.

Vysoká koncentrace kyseliny močové v krvi způsobuje krystalizaci této látky v kloubech a jiných tkáních. Krystaly utvořené z kyseliny močové mají jehličkovitý tvar, pronikají do málo prokrvených tkání (např. kloubů), ve kterých uvíznou a svým ostrým hrotem se do nich zabodávají. Nejčastějším místem tzv. dnavých tofů jsou malé klouby na dolních i horních končetinách, místy i ramenní kloub apod. Poškozeným místem může být i ušní lalůček. U některých lidí může dojít k tvorbě močových kamenů, u jiných k dnavým záchvatům, tedy k zánětům kloubů, které jsou velmi bolestivé.

Proč se říká dně nemoc králů či nemoc bohatých?

Tento název souvisí s rizikovými faktory stravování. Je to nadměrná konzumace masa a alkoholu, kterou si v dřívějších dobách mohly dopřát jen určité vrstvy lidí. V dnešní době, zvláště v tzv. civilizovaných oblastech, kde je dostupnost rizikových potravin snadná, může nemoc dna zasáhnout prakticky kohokoliv, zejména má-li k tomu dědičné sklony.

Ostatní názvy se odvozují od určité formy dny podle místa ukládání krystalů kyseliny močové a místa vzniku záchvatů, např. zánět kloubů na nohou (zejména palce) se nazývá podagra, zánět kloubů na rukou chiragra,a v rameni omagra.

Jaké má dna příznaky?

Příznaky se liší podle stádia onemocnění:

 • asymptomatická hyperurikémie - postižený je bez jakýchkoliv příznaků a má pouze zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi
 • akutní záchvat dny – zde dochází k velké citlivosti a bolestivosti kloubu, které signalizují zánět. Kloub napuchne, zčervená, kůže na něm je napnutá a lesklá. Bolest přináší sebemenší dotek postiženého kloubu. Zpravidla je prvním napadeným kloubem palec u nohy, nicméně není vyloučeno, že dojde k zánětu jiných kloubů, rukou i nohou.
 • interkritické období – je to období, které následuje po akutním dnavém záchvatu. Pacient je většinou bez obtíží, zdá se být vyléčen. Toto klidové období může trvat půl roku, někdy až dva roky.
 • chronická tofózní dna – v tomto stádiu dochází k dlouhodobému ukládání uzlovitých ložisek krystalků kyseliny močové (tzv. tofů) do kloubní chrupavky a okolí kloubu. Místy se může ukládat i v měkkých tkáních, které se špatně prokrvují, např. v ušních lalůčcích. Je to stadium, kdy dochází k postižení funkce kloubu a degeneraci. Ve vyjímečných případech dojde k protržení kůže a k hustému křídově bílému výtoku.

Léčba dny

Zjistí lékař vyštřením moči a krve, že má nemocný dnu, učiní patřičné kroky.V každém případě prvním krokem k léčbě dny je úprava stravování a životního stylu. Lékař nemocného seznámí s dietou, kterou by měl dodržovat, s vhodnými i rizikovými potravinami.

Poté mu předepíše léky dle stádia nemoci a výsledku vyšetření. Většinou se jedná o léky na snížení koncentrace kyseliny močové v krvi, případně na podporu jejího vylučování z organismu. Někdy se podávají léky na úpravu ph moči, aby se zabránilo tvorbě močových kamínků. Užívání léků tzv. diuretik se nedoporučuje, zvyšují koncentraci kyseliny močové v krvi.

V akutním stádiu se podávají léky, které zastavují zánět, příp. antirevmatika a analgetika.

Při bolestech je dobré opakovaně postižené místo ledovat, chladit.

Úlevu mohou přinést i přírodní produkty, alfala (vojtěška), aloe, lopuch, ale i pravidelná konzumace třešní.

I po pominutí akutního stavu je nutné dodržovat přísnou dietu a nepít alkohol, zejména pivo a červené víno.

Jaké jsou rizika onemocnění dnou?

 • Dědičnost
 • Přílišná konzumace masa, hlavně vnitřností a alkoholu
 • Špatný pitný režim
 • Nadváha a nedostatek pohybu
 • Dlouhodobé užívání diuretik

Jaké jsou komplikace dny?

Při nesprávném léčení dny, zanedbání a nedodržování diety může dojít:

 • K úplné degeneraci kloubu a ztrátě jeho funkce
 • Vzniku ledvinových kamenů a kolice
 • K jiným metabolickým poruchám (cukrovce, obezitě, zvýšené hladině cholesterolu)
 • Vysokému tlaku a onemocnění oběhového systému


Další informace o neurologickém onemocnění parkinsonova choroba najdete na Parkinsonova choroba.cz .
Vše o bolestech zad, krku a páteře najdete na Krční páteř.

Dieta při dně

Dieta při onemocnění dnou by se měla zaměřit hlavně na udržování určité rozumné váhy, dodržování pitného režimu, častého pohybu, a výběru správných potravin k jídlu a pití.

 

Nevhodné potraviny:

 • Jde zejména o potraviny s vysokým obsahem purinů. Maso, hlavně z mladých zvířat, vnitřnosti (ledvinky, mozeček, plíce, slezina, kostní morek, krev), drobné ryby (sardinky, ančovičky, sardelová pasta, očka, šproty, rybí konzervy, nakládané ryby) masové extrakty ( koncentráty, maggi, masox, sojovka apod.), uzeniny.
 • obilniny (celozrnné výrobky, kynuté těsta)
 • luštěniny (hrách, čočka)
 • Zelenina (špenát, reveň, červená řepa, kapusta, česnek)
 • Živočišné tuky a bílkoviny ( plísňové a tučné sýry)
 • Ostatní (čokoláda, kakaový prášek, silné kakao a čaj, čokoláda, marcipán, ostré koření, hořčice)
 • Alkohol (pivo, červené víno)

 

Doporučené potraviny:

 • ovocné šťávy a limonády (čerstvé neslazené džusy, kromě brusinkového)
 • Zdravé tuky (rostlinné a za studena lisované)
 • Mléčné výrobky, zelenina ovoce (nízkotučné sýry a jogurty, zakysané výrobky, mrkev, celer, brambory, banány, třešně, pomeranče, kiwi, datle, kokos, avokádo, hrozinky)
 • Tmavé i bílé pečivo, hnědá rýže

Ostatní potraviny, které tu nejsou uvedené jsou méně vhodné a smí se konzumovat jen občas a v rozumných dávkách.

Závěr

Každý z nás by se chtěl někdy cítit jako král. O dnu, nemoc králů však jistě nikdo nestojí. Proto se vyplatí jíst a pít s rozumem, aby nám zdraví vydrželo a abychom se nemuseli potýkat s tak nepříjemnou, bolestivou a doživotní chorobou jakou dna určitě je.

 


Diskuse (137 komentářů)

vláďa.bk, (18. 11. 2012 09:46) Reagovat
Nejhorší je čokoláda ! Zatímco maso obsahuje +-43 purinů,čokoláda jich má 1 900 :cry: ,kakaový prášek také škodí!
Pavel, (10. 12. 2012 17:27) Reagovat
Já se teprve teď začínám trochu orientovat v těch purinech, ale pořád v tom mám hroznej hokej, tak snad se postupně všechno naučím.
Manka, (10. 01. 2013 14:43) Reagovat
To je zřejmé, zezačátku budete tápat, ale časem si zvyknete. Je dobré si pročítat různé věci na internetu, ale některé berte s rezervou. Dobré jsou i různé publikace, např. recepty pro lidi s dnou (takhle se to přesně nejmenuje) atd.
Bedřich, (04. 03. 2013 13:02) Reagovat
A já si rád občas mlsnul...Njn, za ty následky to nestojí.
Jurko, (20. 11. 2012 08:59) Reagovat
Zase mně to vzalo a rve mě to už 15 dnů. Na chvíli to povolí a pak zase. Co mě to chytlo nepiji, držím dietu a nic. Začalo to kloubem u palce na noze a pak tím menším kloubem u nehtu a ten mi i natekl. Slyšel jsem, že na dnu pomáhá konzumace brusinek a třešní, tak si kupuji alespoň sušené brusinky.A tady bych se chtěl poptat, brát při tom záchvatu Milurit jako obyčejně, nebo ne? V letáčku je psáno, nezahajujte léčbu Miluritem při záchvatu! Ale není tam " vynechejte při záchvatu"! Víte někdo o tom něco?
Marek, (04. 01. 2013 18:18) Reagovat
přeji hodně sil, nyní mám taky jedno z těch špatných období...V poslední době jsem nebyl zrovna vzorný pacient.:(
Kája, (27. 03. 2013 14:12) Reagovat
Já se snažím být vzorným pacientem, ale také v poslední době cítím, že by to mohlo být lepší. Tak snad zase bude líp.
Josef, (12. 12. 2012 08:07) Reagovat
Dobrý den. Mám malý dotaz. Dnu nám již 17let, ale ted mám i zvýšený cholesterol. Začal jsem užívat Lecitin. Nevím, ale jestli je to dobře,,,protože je vyráběn ze sóji. Dík :sigh:
Petr, (15. 01. 2013 15:26) Reagovat
nasel jsem zajimavý clanek http://www.anamneza.cz/Dna-uraticka-artritida-pakostnice-podagra/nemoc/34
Milda, (08. 02. 2013 07:53) Reagovat
Když mám podezření na dnu, mám vyhledat nějakého specialistu, nebo musím nejdříve ke svému praktickému lékaři? Díky.
L.K., (19. 02. 2013 09:04) Reagovat
Když jsem měl potíže související s dnou, nevěděl jsem, že jde o tuto nemoc. Navštívil jsem praktického lékaře a ten mě poslal dál, ale myslím, že to není nutný předstupeň, abyste mohl navštívit odborníka.
Marie, (12. 03. 2013 07:34) Reagovat
Já vždy jdu nejdříve k praktickému lékaři. V některých případech nevím, co mi je a nevím,kam bych měla jít. Lepší než obíhávat různé doktory je nechat se nasměrovat praktickým lékařem.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2022 © Dna nemoc.cz
Kontakty