Úvod Dna

Dna

Onemocnění Dna (arthritis urika), lidově nazývané nemoc králů, pakostnice či podagra, postihuje asi desetinu populace, většinou muže. Jedná se o metabolické onemocnění, k němuž mohou vést i genetické (dědičné) vlohy. Organismus nemocného dnou není schopen v potřebné míře odbourávat puriny, které se vyznačují nadměrnou tvorbou kyseliny močové. Je to způsobeno nedostatečnou produkcí trávicího enzymu urikázy, který oxiduje těžce rozpustnou kyselinu močovou. Pokud není tato kyselina rozpuštěna, nebo-li přeměněna na rozpustnou látku, nemůže být vyloučena ledvinami z těla ven. Jde tedy o poruchu metabolického systému organismu.

Vysoká koncentrace kyseliny močové v krvi způsobuje krystalizaci této látky v kloubech a jiných tkáních. Krystaly utvořené z kyseliny močové mají jehličkovitý tvar, pronikají do málo prokrvených tkání (např. kloubů), ve kterých uvíznou a svým ostrým hrotem se do nich zabodávají. Nejčastějším místem tzv. dnavých tofů jsou malé klouby na dolních i horních končetinách, místy i ramenní kloub apod. Poškozeným místem může být i ušní lalůček. U některých lidí může dojít k tvorbě močových kamenů, u jiných k dnavým záchvatům, tedy k zánětům kloubů, které jsou velmi bolestivé.

Proč se říká dně nemoc králů či nemoc bohatých?

Tento název souvisí s rizikovými faktory stravování. Je to nadměrná konzumace masa a alkoholu, kterou si v dřívějších dobách mohly dopřát jen určité vrstvy lidí. V dnešní době, zvláště v tzv. civilizovaných oblastech, kde je dostupnost rizikových potravin snadná, může nemoc dna zasáhnout prakticky kohokoliv, zejména má-li k tomu dědičné sklony.

Ostatní názvy se odvozují od určité formy dny podle místa ukládání krystalů kyseliny močové a místa vzniku záchvatů, např. zánět kloubů na nohou (zejména palce) se nazývá podagra, zánět kloubů na rukou chiragra,a v rameni omagra.

Jaké má dna příznaky?

Příznaky se liší podle stádia onemocnění:

  • asymptomatická hyperurikémie - postižený je bez jakýchkoliv příznaků a má pouze zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi
  • akutní záchvat dny – zde dochází k velké citlivosti a bolestivosti kloubu, které signalizují zánět. Kloub napuchne, zčervená, kůže na něm je napnutá a lesklá. Bolest přináší sebemenší dotek postiženého kloubu. Zpravidla je prvním napadeným kloubem palec u nohy, nicméně není vyloučeno, že dojde k zánětu jiných kloubů, rukou i nohou.
  • interkritické období – je to období, které následuje po akutním dnavém záchvatu. Pacient je většinou bez obtíží, zdá se být vyléčen. Toto klidové období může trvat půl roku, někdy až dva roky.
  • chronická tofózní dna – v tomto stádiu dochází k dlouhodobému ukládání uzlovitých ložisek krystalků kyseliny močové (tzv. tofů) do kloubní chrupavky a okolí kloubu. Místy se může ukládat i v měkkých tkáních, které se špatně prokrvují, např. v ušních lalůčcích. Je to stadium, kdy dochází k postižení funkce kloubu a degeneraci. Ve vyjímečných případech dojde k protržení kůže a k hustému křídově bílému výtoku.

Léčba dny

Zjistí lékař vyštřením moči a krve, že má nemocný dnu, učiní patřičné kroky.V každém případě prvním krokem k léčbě dny je úprava stravování a životního stylu. Lékař nemocného seznámí s dietou, kterou by měl dodržovat, s vhodnými i rizikovými potravinami.

Poté mu předepíše léky dle stádia nemoci a výsledku vyšetření. Většinou se jedná o léky na snížení koncentrace kyseliny močové v krvi, případně na podporu jejího vylučování z organismu. Někdy se podávají léky na úpravu ph moči, aby se zabránilo tvorbě močových kamínků. Užívání léků tzv. diuretik se nedoporučuje, zvyšují koncentraci kyseliny močové v krvi.

V akutním stádiu se podávají léky, které zastavují zánět, příp. antirevmatika a analgetika.

Při bolestech je dobré opakovaně postižené místo ledovat, chladit.

Úlevu mohou přinést i přírodní produkty, alfala (vojtěška), aloe, lopuch, ale i pravidelná konzumace třešní.

I po pominutí akutního stavu je nutné dodržovat přísnou dietu a nepít alkohol, zejména pivo a červené víno.

Jaké jsou rizika onemocnění dnou?

  • Dědičnost
  • Přílišná konzumace masa, hlavně vnitřností a alkoholu
  • Špatný pitný režim
  • Nadváha a nedostatek pohybu
  • Dlouhodobé užívání diuretik

Jaké jsou komplikace dny?

Při nesprávném léčení dny, zanedbání a nedodržování diety může dojít:

  • K úplné degeneraci kloubu a ztrátě jeho funkce
  • Vzniku ledvinových kamenů a kolice
  • K jiným metabolickým poruchám (cukrovce, obezitě, zvýšené hladině cholesterolu)
  • Vysokému tlaku a onemocnění oběhového systému


Další informace o neurologickém onemocnění parkinsonova choroba najdete na Parkinsonova choroba.cz .
Vše o bolestech zad, krku a páteře najdete na Krční páteř.

Dieta při dně

Dieta při onemocnění dnou by se měla zaměřit hlavně na udržování určité rozumné váhy, dodržování pitného režimu, častého pohybu, a výběru správných potravin k jídlu a pití.

 

Nevhodné potraviny:

  • Jde zejména o potraviny s vysokým obsahem purinů. Maso, hlavně z mladých zvířat, vnitřnosti (ledvinky, mozeček, plíce, slezina, kostní morek, krev), drobné ryby (sardinky, ančovičky, sardelová pasta, očka, šproty, rybí konzervy, nakládané ryby) masové extrakty ( koncentráty, maggi, masox, sojovka apod.), uzeniny.
  • obilniny (celozrnné výrobky, kynuté těsta)
  • luštěniny (hrách, čočka)
  • Zelenina (špenát, reveň, červená řepa, kapusta, česnek)
  • Živočišné tuky a bílkoviny ( plísňové a tučné sýry)
  • Ostatní (čokoláda, kakaový prášek, silné kakao a čaj, čokoláda, marcipán, ostré koření, hořčice)
  • Alkohol (pivo, červené víno)

 

Doporučené potraviny:

  • ovocné šťávy a limonády (čerstvé neslazené džusy, kromě brusinkového)
  • Zdravé tuky (rostlinné a za studena lisované)
  • Mléčné výrobky, zelenina ovoce (nízkotučné sýry a jogurty, zakysané výrobky, mrkev, celer, brambory, banány, třešně, pomeranče, kiwi, datle, kokos, avokádo, hrozinky)
  • Tmavé i bílé pečivo, hnědá rýže

Ostatní potraviny, které tu nejsou uvedené jsou méně vhodné a smí se konzumovat jen občas a v rozumných dávkách.

Závěr

Každý z nás by se chtěl někdy cítit jako král. O dnu, nemoc králů však jistě nikdo nestojí. Proto se vyplatí jíst a pít s rozumem, aby nám zdraví vydrželo a abychom se nemuseli potýkat s tak nepříjemnou, bolestivou a doživotní chorobou jakou dna určitě je.

 


Diskuse (137 komentářů)

Martin, (20. 05. 2012 08:25) Reagovat
v mé rodině je dna a já jí nemám jsem za to rád a lituji lidí oc jí mají :sigh:
peťka, (28. 08. 2012 11:49) Reagovat
Hlavně se snažte o prevenci. Nevím, na kolik je dědičná, tak aby vás to ještě nepostihlo. Držím však palcem, aby se vám obloukem vyhnula.
Euroherba.cz, (30. 08. 2012 06:48) Reagovat
Náhražka octa při dně, jedná se o umeocet, který neobsahuje puriny a je velice protizánětlivý. K dostání prodejnách zdravé výživy.Více na E:euroherba@euroherba.cz
Honza, (11. 09. 2012 01:17) Reagovat
Ahoj lidi,je to hrozná potvora a je velmi zrádná, hlavně si dávejte opravdu pozor, na jednotlivá doporučení! Pozor, strašně moc skutečností na českých webech a u českých lékařů je zkreslených a některých i špatných! Sám jsem na to doplatil tak neopakujte stejnou chybu. Již měsíc trpím střídavě jako zvíře, a to i v břiše, nikdo si s tím moc neví rady, 2x mne odvezla sanitka, zánět moč. měchýře... až u jedné revmatoložky jsem nalezl pochopení - proto pokud máte komplikovaný průběh onemocnění, jděte s ním za odborníkem a nenechávejte to jen na PL, ten je mnohny krátký, a to mne donutilo detailně studovat i zahraniční weby. Nutno vyzkoušet co komu vadí!!!
Honza, (11. 09. 2012 01:19) Reagovat
Jednomu vadí maso, druhému pivo a pozor i na cukry! Já třeba vím, že po pivu jsem problém neměl, ale po přemíře masa ano (vyhoďte ho, když je v lednici a nikdo z rodiny už ho nechce jíst:-().Velice důležité je dávat pozor na ovoce (pozor - v letáčcích je všude napsáno, že ovoce a šťávy je úplně bez omezení což je špatně!!!) - konkrétně pozor na cukr - fruktózu a potažmo i glukózo-fruktózový sirup, který je bohužel dnes nacpán ve velkém množství potravin a hlavně NEALKOnápojů! Jelikož fruktózu tělo obtížně zpracovává, na rozdíl třeba od glukózy. Fruktóza se v játrech štěpí na produkty, které zvyšují hladinu kyseliny močové v krvi (vědecky dokázáno) a podporuje zánět, dalším faktorem fruktózy je vznik inzulinové rezistence a podpora obezity, což nám již tak nepřidá! V některých odborných článcích jsem nalezl i skutečnosti, že při velké konzumaci slazených nápojů je vyšší riziko onem. dnou až o 80% a pravdou, kupovat třešňový džus - pozor, můžete si velmi uškodit.
Honza, (11. 09. 2012 01:21) Reagovat
V některé studii bylo zjištěno, že fruktóza škodí při dně více než alkohol.Dejte taktéž pozor na Železo (špenát je nevhodný ne z hlediska purinů, těch tolik nemá), ale Železa má více a železo taktéž podporuje zánětlivé reakce. (já v dobré víře po krvácení užíval doplněk stravy se Železem a bylo to).
Pepa, (12. 10. 2012 14:15) Reagovat
Podle novějších studií špenát zase tolik železa nemá, alespoň v porovnání s jinými druhy zeleniny.
Olina, (23. 10. 2012 11:26) Reagovat
Také jsem o tom někde četla a docela mě to překvapilo. Celé dětství mi bylo vštěpované, jak musím špenát a ve finále to takový zázrak není. To je dobře. Nikdy mi nechutnal.:)
Miloš, (01. 11. 2012 14:59) Reagovat
Já špenát miluju, ale ne ten mraženej, co se udělá s knedlíkem a masem, ale listy špenátu na různý způsob s těstovinami. Mňam.
Viktorie, (14. 11. 2012 09:06) Reagovat
Já nedám dopustit na špenát v žádné podobě. Nechutnal mi akorát ve školní jídelně, ale jinak se dá připravit na x způsobů, a když někdo umí dobře vařit, to jsou teprve lahůdky...
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Dna nemoc.cz
Kontakty